Rodzaje suszarek laboratoryjnych

W każdym współczesnym laboratorium znajduje się odpowiadająca konkretnym wymaganiom i normie ISO 9001 suszarka laboratoryjna, służąca przede wszystkim do suszenia materiału przeznaczonego do badań, ale również do podgrzewania badanych cieczy i suszenia szkła laboratoryjnego.

Suszarki próżniowe

Suszarki tego typu będą się doskonale sprawdzały w przypadku, gdy badany materiał łatwo się utlenia lub jest niestabilny termicznie. Nie narażają próbek na zniszczenie przy zachowaniu wysokiej efektywności suszenia. Zapewniają odpowiednio dopasowany do konkretnej próbki łagodny przepływ powietrza nie narażający materiału na jakiekolwiek przesuszenia. Takie urządzenia wykorzystywane są przede wszystkim w laboratoriach mikrobiologicznych, farmaceutycznych, biotechnologicznych oraz kosmetycznych.

Suszarki z wymuszonym obiegiem powietrza

Tego typu urządzenia są w tej chwili najbardziej powszechne, ponieważ ich wykorzystanie dotyczy materiałów niewrażliwych, szkła laboratoryjnego i cieczy, które nie są podatne nawet na bardzo wysoką temperaturę – oczywiście w granicach rozsądku. Najlepiej sprawdzają się wtedy, kiedy próbki wymagające wysuszenia posiadają bardzo dużą wilgotność.

Na rynku znajdują się też suszarki laboratoryjne służące do suszenia lakierów oraz materiałów powłokowych.