Konduktometria

Konduktometria to metoda elektroanalityczna, służąca do analizy konduktometrycznej oraz do oznaczenia końcowego produktu miareczkowania konduktometrycznego. Ta metoda eletroanalizy jest oparta na badaniu przewodności elektrolitów zmieniającej się wraz ze zmianą stężenia jonów. Do przeprowadzenia tej metody służy konduktometr (przejdź do sklepu).

Konduktometr

konduktometrKonduktometr jest urządzeniem służącym do mierzenia właśnie przewodności roztworów elektrolitów. Stosowany jest do mierzenia stężenia określonej substancji w badanym materiale, przez co zwykle wykorzystywany jest do mierzenia zanieczyszczenia wód, zarówno tych głębinowych i powierzchniowych, jak i gruntowych i chemicznych.

Oprócz mierzenia zanieczyszczeń i zasolenia wody konduktometr znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, jakimi są farmaceutyka, przemysł spożywczy, produkcja kosmetyków, detergentów, półprzewodników, farb i lakierów rozpuszczalnikowych.

Miareczkowanie konduktometryczne

Jest to technika miareczkowania w chemii analitycznej polegająca na pomiarze zmian przewodnictwa elektrycznego badanego roztworu poprzez stopniowe dodawanie do niego miareczkującego roztworu. Duża precyzja badania możliwa jest do uzyskania jedynie w warunkach laboratoryjnych.